Hová tartunk???

Hová tartunk???

Az utóbbi időben egyre több környezetszennyezéssel kapcsolatos hír kap szárnyra. Mindennapossá váltak a vízszennyezésekről szóló információk. A legfrissebb, ami eljutott hozzám egy újabb halpusztulásról innen, a Fórumból származik: „Vélhetően szennyező anyag kerülhetett pénteken a Miskolcon keresztül folyó Szinva-patakba, a víz haltetemek sokaságát viszi magával. Miskolc kiliáni városrészében figyeltek fel a lakosok arra, hogy a városon keresztül folyó Szinva igen sok haltetemet visz magával…” De nem ez volt idén az első, ami a hazai horgászok kedélyét borzolta.

A 2007-es év rögtön egy kis folyókiszáradással kezdődött, vagy mégsem száradt ki a Hernád? Lássuk, mi jelent meg a hírekben:

2007. január 15.
„Kiszáradt a Hernád egy szakasza

A folyó Bőcs alatti részén kézzel is lehet halat fogni, többnyire döglött állapotban. Imitt-amott pocsolya, esetleg halvány vízér jelzi, hogy a Hernád medrében bőséges vízhozam volt nem túl régen, Berzék településen száraz lábbal át lehet jutni a túlsó partra.”
Forrás: www.boon.hu

2007. január 16.
„Kiszáradt a Hernád egyik szakasza - több mázsa hal pusztulhat el

A szakemberek ivadékmentési akciót szerveznek, hogy megakadályozzák a halállomány teljes pusztulását.
Több mázsa hal pusztulhat el a Hernád 15 km-es szakaszán Bőcstől a Sajó torkolatáig, ha nem pótolják a folyó vizét. Augusztus óta ugyanis alig esett csapadék ezen a vidéken.”
Forrás: www.mtv.hu

2007 január 16.
„Apadt a Hernád, de nem száradt ki

A hónapok óta tartó csapadékszegénység és feltehetően egy kis vízerőmű vízigénye miatt csökkent a Hernád vízhozama a folyó Sajó torkolata fölötti szakaszán, ugyanakkor szó nincs arról, hogy az ősmeder kiszáradt volna.
Nem fenyegeti a kiszáradás a Hernád alsóbb szakaszát, sőt keddtől több a víz a mederben, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (ÉKVI) emberei sem döglött, sem élő halat nem láttak a mederben.”
Forrás: www.index.hu

Akkor most kiszáradt, vagy nem? Döglött-e meg hal, vagy nem? Élő halat láttak-e a mederben, ami ki volt száradva, vagy nem? Vagy csak lehet, hogy az élő halak nem akartak nyilatkozni? Vagy a halak voltak kiszáradva?

Ki tud ebben eligazodni? Döntőbíró végképp nem akarok lenni ebben a vitában, csupán érdekességképp itt van egy pár fotó, ami ott és akkor készült. „Jó” volt látni a nyilatkozó illetékest a tv-ben, hogy nem száradt ki a folyó, valamint nincs döglött hal, miközben a beszéde alatt egy gyakorlatilag csontszáraz medret és egy halom döglött halat mutattak vágóképként. Mindenki nézze meg a képeket, és döntse el maga…

Ez most ki van száradva?
Ez most döglött, vagy élő, amit nem láttak???
És ezek???


2007. január 25.
Olajfolt a Sajón

Olaj került a Sajóba a folyó Múcsony feletti szakaszán, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (ÉKöVízIg) csütörtök délután a sajóládi híd térségében megkezdte a szennyeződés eltávolítását.

2007. február 23.
„A Szinva-patak felső szakaszán észlelt tömeges halpusztulásról lakossági bejelentés alapján F. Nagy Zsuzsa, az Ökológiai Intézet Alapítvány munkatársa értesítette szerkesztőségünket. A bejelentés nyomán az Észak-magyarországi Környezetvédelmi Felügyelőség is vizsgálatot indított. A betelefonáló Kilián és Diósgyőr között észlelte a bajt. Olajfoltokat nem találtak. A felügyelőség közlése szerint gyorsított eljárással azonnal megkezdték a 24 órás toxikológiai vizsgálatot. Addig is kérik, étkezési célra ne használják a patak vizét, az onnan kifogott halból véletlenül se egyenek, s ne is érintkezzenek vízzel.”
Forrás: www.boon.hu

„Vélhetően szennyező anyag kerülhetett pénteken a Miskolcon keresztül folyó Szinva-patakba, a víz haltetemek sokaságát viszi magával. Miskolc kiliáni városrészében figyeltek fel a lakosok arra, hogy a városon keresztül folyó Szinva igen sok haltetemet visz magával…”
Forrás: www.mti.hu

A hír sokkal jobban szíven ütött, mint a médiákból napi szinten áradó, szennyezések hadáról szóló információk. Ezekkel a hírekkel tele van a média, és két politikai, baleseti, vagy épp terror hír után már fel sem tűnik az embereknek egy-egy vízszennyezés.

Egy horgászt egy ilyen szintű szennyezés sokkal inkább elgondolkodtat, pláne, ha ezek a károk egymás után jönnek, már-már heti rendszerességgel. Velem is pont ez történt, amikor beleolvastam a hírbe. Azt a kis patakot érte „támadás”, ahol egy nagyon szép napot tölthettem el.

Rögtön megpróbáltam újabb információkat megtudni a Szinva állapotáról. Az Interneten megjelenő cikkek csupán a tényeket közölték. Mivel ez meglehetősen szűkszavú fogalmazás volt, felhívtam a fórumból ismert Vadászi Tamást (Eppusz), akivel annak idején együtt horgásztunk a Szinván, hogy milyen információi vannak.

„Nézd meg a képeket a képtárban, sokkal rosszabb lesz, mint amire számítasz. Arról kaptunk információt, hogy hordják el a halakat a Szinvából. Mivel azt hittük, orvhalászok, kimentünk a helyszínre és láttuk a kábán lebegő pisztrángokat. Ez olyan 11 óra körül volt, majd olyan másfél óra múlva elkezdtek felfordulni a halak. Két órára már fehér volt a meder alja a sok felfordult és mederfenékre süllyedt haltól.

Körülbelül 1 km-es szakaszról 365 darab halat szedtünk össze, melyeknek 95%-a az őshonos sebes pisztráng volt, de volt közöttük pataki szajbling és minimális szivárványos pisztráng is. Kb. 5-5,5 mázsa pisztráng pusztult el (e mennyiség piaci ára 750.000 forint). Gyakorlatilag lenullázódott a Szinva alsó szakaszának pisztráng állománya.”

A képek kommentár nélkül is magukért beszélnek…

A cikk megírásakor befutott friss információ, hogy gyomirtó szer okozta a Szinván a halpusztulást. Az Észak-magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség környezetszennyezés miatt feljelentést tett ismeretlen tettes ellen.

Vajon lesz felelős?

Nehogy azt higgyük, hogy csak az ország keleti felén „dolgoznak” környezetszennyezők, környezetkárosítók. Egy szintén pénteki hír az ország másik feléről, ami bizonyítja, ha épp nem habzik a Rába, akkor olajat engednek rá szomszédaink. Pedig a 2006-os év a Rába történetében elég habosra sikeredett, néhány újság főcím, dátumokkal:

2006. május 23.
Intézkedések a Rába habzás megszűntetésére

Négyévi huzavona után átmeneti megoldást találtak a Rábát szennyező osztrák bőrgyárak által a folyóba bocsátott szennyvíz tisztítására - ezt közölték Szentgotthárdon a magyar-osztrák vízügyi bizottság ülése után.

2006. augusztus 1.
Továbbra is habzik a Rába

2006. december 6.
Habhatás - A Rába csak habzik…

2006. december 6.
20 kilométeres szakaszon már nem élnek a halak

Forrás: www.nol.hu

2007. február 23.
Olajfolt a Lapincs folyón

Pénteken reggel riasztották a katasztrófavédelmet, a környezetvédelmet és a rendőrséget, mert nagy kiterjedésű olajfolt úszott lefelé a Lapincson, később a Rába szentgotthárdi szakaszán.

Fotók forrása: www.szentgotthard.hu

Bízom benne, hogy az oldalt olvasó emberek között akadnak olyanok, akik befolyásos helyen dolgoznak, legyen az környezetvédelmi, vagy épp országos média, és képesek arra, hogy legalább ne hagyják, hogy elsikkadjon és idővel feledésbe merüljön a dolog.

Vajon hová tartunk, ha ennyire nem tudunk vigyázni értékeinkre?

Írta: Takács Péter
Fotók: Vadászi Tamás (Hernád, Szinva)
www.szentgotthard.hu (Lapincs)

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.