Döme Gábor új filmbemutatója: Feederbottal NAGYpontyokra állóvízen 2.rész

Döme Gábor új filmbemutatója: Feederbottal NAGYpontyokra állóvízen 2.rész

A feederbotos horgászat 1 év távlatában is hihetetlen sokat fejlődött. Számos olyan eszköz, technikai újítás, etetőanyag és csali került forgalomba, amelyek helyes használata még eredményesebbé teheti horgászatunkat. Filmem egyik célja, hogy bemutassam ezeket. A finomszerelékes horgászat határai kitolódtak. A modern feederbotos technika segítségével rendkívül eredményesek lehetünk, már egy átlagos, néhány órás horgászat során is. Ki hitte volna még néhány éve, hogy a kapitális halak céltudatos horgászatában is remek társ lehet egy feederbot?! Ez a csodálatos eszköz és technika az értő kezekben fantasztikus dolgokra képes! Hogy mind többen örülhessünk egy feederbottal kifogott termetes halnak, összegyűjtöttem azokat a leggyakrabban elhangzó kérdéseket is, amelyekkel a tanácstalan horgászok fordulnak hozzám. Filmem másik célja, hogy ezekre egyértelmű választ adjak.

A film két kevésbé ismert helyszínen (Miszlai-tó és Tüttöspuszta) játszódik, amelyben összesen 10, feederbotos horgászat során felmerülő kérdésre keresem a választ. E rendkívül fontos kérdések megválaszolása során lépésről lépésre haladok a szerelék közismert elemeitől (bot, orsó, zsinór, horog stb.) a legapróbb, nélkülözhetetlen apróságokig. Sokan rájöttek már, hogy a siker titka a részletekben rejlik. Ebben a filmben garantáltan fény derül minden apró részletre!

A „száraz tananyagot” nem hétköznapi halak fárasztása teszi még emlékezetsebbé. A forgatócsoport apait-anyait beleadva olyan felvételekkel tette felejthetetlenné a filmet, amelyet nem túl gyakran lehet látni. Szinte együtt úsznak, menekülnek a kapitális pontyokkal, termetes amurokkal, amely során a fárasztás legizgalmasabb pillanati testközelből figyelhetők.

A filmet nem hétköznapi méretű, feederbottal kifogott halak teszik felejthetetlenné


Tíz kérdés, amelyre választ keresek:

1. kérdés: Feederbottal hogyan lehet nagy távolságba dobni?

Talán ez az egyik leggyakrabban elhangzó kérdés. A megfelelő eszköz nélkül valóban nehéz távolra dobni. Ebben az epizódban olyan botokat és orsókat mutatok be, amelyek képesek a hőn áhított, átlagon felüli dobások kivitelezésre. Ez azonban nem csodaszer. Mindig az ez egyszerű dolog jut az eszembe, hogy mire lennék én képes Alonso F1-es versenyautójával? Nagy valószínűség szerint nem lennék futamgyőztes… Szóval a megfelelő eszköz önmagában kevés! Olyan dolgokra világítok rá, amelyet mindenki a saját horgászat során is hasznosíthat, és ha ezeket megfogadja, valóban nagyobbat dobhat!

Ezek az eszközök képesek a hőn áhított, átlagon felüli dobások kivitelezésre

2. kérdés: Milyen végszereléket kell alkalmazni a távoli, pontos dobások érdekében?

Két pont között a legrövidebb út az egyenes! Mindig ez jut eszembe, amikor már úgy érzem, hogy magam is túlbonyolítom a dolgokat… Nemrég számoltam össze, hogy minimum 100 különböző feeder végszereléket ismerek, de vajon hány alkalmas ebből a távoli dobások kivitelezésére? Maximum 10! Ebből az epizódból kiderül, hogy a legegyszerűbb, mindenki által ismert és kedvelt bordás etetőkosárral kombinált végszereléket hogyan lehet „felturbózni”, miként lehet még hatékonyabbá tenni. Emellett bemutatásra kerül egy szintén nagyon egyszerű, de annál hatékonyabb megoldás, amely forradalmasíthatja a PVA zacskóba töltött pelletek pontos és távoli vízbejuttatását.

Egy általam kitalált nagyon egyszerű, de annál hatékonyabb megoldás forradalmasíthatja a PVA zacskóba töltött pelletek pontos és távoli vízbejuttatását
Ez a hatalmas amur is pelletre kapott!

3. kérdés: PVA segédeszközök a feedertechnikában?

Az előző epizód vége már sejtetni véli, hogy bepillantunk a PVA segédeszközök használatába is. Ugyanis a modern feederbotos horgászatot még eredményesebbé tehetjük PVA háló használatával. Sok hasznos, érdekes dolgot ismerhet meg az újdonságra fogékony, kísérletező kedvű horgász.

A PVA termékek szinte „észrevétlenül” kerültek be a finomszerelékes horgászok kelléktárába, és új kapukat nyitottak meg

4. kérdés: A finomszerelékes nagyhalas horgászat siker csalija a pellet, de milyet használjunk etetésre és csalizásra?

A pelletek használatáról, részletes bemutatásáról egy önálló filmet le lehetne forgatni. Ezért kizárólag arra a néhány fajta pelletre szűkítettem le a kört, amelyek a forgatás helyszínén nagyon hatékonynak bizonyultak. A „tábori akváriumban” készített víz alatti felvételek segítségével mutatom be, hogy mi történik a különböző oldódási idővel rendelkező pelletekkel. Így máris könnyebb lesz majd a saját pelletmixünket is összeállítani.

A víz alatti felvételek segítenek megérteni, hogy mi történik a különböző oldódási idővel rendelkező pelletekkel

5. kérdés: Hogyan tehetjük még fogósabbá a csalizásra szánt pelletet?

Három olyan trükköt mutatok be, amelyek segítségével tovább turbózható a csalizásra szánt pellet. Az aromásítás nem számít újdonságnak, de a pellet pirítására és lebegtetésére bizonyára többen is felkapják a fejüket. Ez utóbbi két technika legapróbb részleteibe is beavatom a téma iránt érdeklődő horgászokat.

Hát ebből meg mi sül ki? Mondjuk sült pellet!

6. kérdés: Miért nem akadnak meg vagy miért fordulnak le a halak, ha pellettelel csalizunk?

A pellet remek szelektív horgászatot biztosító csali, de milyen kellemetlen érzés az, amikor végre egy jobb halat akasztunk vele, és az rövid időn belül távozik. Ráadásul mindig a nagyobb, termetesebb halak akadnak le… Bizonyára mindenki átélte már ezt a kellemetlen érzést, aki pellettel horgászik. Hogyan tudjuk a megakasztott és végül szákba terelt halak arányát növelni? Szerencsére rendelkezésünkre áll már néhány olyan „apróság”, amely jelentősen csökkenti az elvesztett halak számát. Nagy segítséget jelent ebben néhány speciális horog is.

Néhány apró trükkel jelentősen növelhető a megfogott halak száma. Ha erre a lebegő pelletre ránéz valami, már nem menekülhet!
A biztos akadást a speciális horgok (és csalizási mód) használata is elősegíti

7. kérdés: Feederbottal éjszaka?

Aki nem próbálta, el sem tudja képzelni, hogy mit tartogat az éjszaka. Sokak számára okoz komoly dilemmát, hogy érdemes-e belepróbálni az éjszakába? Ez az epizód, amelyet egyfajta kedvcsinálónak is szánok, bepillantást ad eme rejtelmes világba.

Az éjszakai horgászat gyakran tartogat meglepetéseket
Ha tehetjük, próbáljuk ki!

8. kérdés: Hol van a feederbotos horgászat határa? Meddig feszíthetjük a „húrt”?

Hogy erre a kérdésre is hiteles választ adhassak egy újabb, nem hétköznapi vízterületre merészkedtem. A Tüttöspusztán található tó (még) kevesek számára ismert. Ez a hihetetlen vadregényes, vízbedőlt fákkal és elárasztott bokrokkal tarkított tó igazi halbánya. De az előbb említett hal- és horogmarasztaló tereptárgyak miatt nagyon nehezen meghorgászható. Ide finomszerelékkel (feederbottal) őrültség bemerészkedni.

Egy életem, egy halálom, én mégis kipróbálom! Így vágtam neki, és megvallom őszintén, a vártnál lényegesen sikeresebb lett a dolog! Nagyon sok bivalyerős, gyönyörű, nagytestű pontyot fogtam, amelyek maximálisan letesztelték felszerelésem. Itt sikerült kifognom eddigi legnagyobb pontyomat is, amely súlya 14,6 kg volt! Külön öröm volt számomra, hogy mindezt a nevemmel fémjelzett Aggressive Carp feederbottal.

A Tüttöspusztán található tó látványa minden horgászt megigéz! Hogyan lehet itt feederbottal horgászni?
A hal- és horogmarasztaló tóból sikerült kifognom eddigi legnagyobb, 14,6 kilós pontyomat!

9. kérdés: Hogyan lehet a sok apróhal közül szelektálni a nagyokat?

A meghorgászott víz sajátossága, hogy nemcsak nagytestű halak, hanem apróbb-nagyobb keszegfélék és kárászok is élnek benne szép számmal. A hagyományos csalikkal (kukorica, csonti, pufi stb.) egyszerűen nem lehet horgászni, mert néhány percen belül egy apróság kapja be. A szelektív horgászatot biztosító pellet csalik közül sem mindegy, hogy melyiket tűzzük a horogra. Mi ekkor a megoldás? Nos ebből az epizódból ez is kiderül!

A sok apróhal miatt itt az sem volt mindegy, hogy milyen pellet került a horog mellé
A sikeres szelektív horgászat eredménye

10. kérdés: Milyen csalival próbálkozzunk, ha nincs kapás?

Négy olyan csalit és csalizási technikát mutatok itt be, amelyek akkor értékelődnek fel, amikor hal nagyon óvatosan vagy egyáltalán nem táplálkozik. Ez főként drasztikus időjárás-változás során vagy hideg vízben szokott előfordulni. Azonban tudjuk jól, hogy ekkor is mindig lehet 1-2 példányt fogni, ha olyan csalit rakunk eléjük, amelynek nem tudnak ellenállni. Az itt bemutatott csalik egy része nem újdonság, de sokan azért nem használják szívesen, mert nem tudják, hogyan kell alkalmazni vagy csak mert egyszerűen nem bíznak benne. Ez egy ötletadó blokk, amely majd akkor jusson az eszükbe, ha mozdulatlan spiccüket vagy kapásjelzőjüket szemlélik hosszú órákon keresztül…

Az utolsó blokkból kiderül, hogy milyen csalikkal próbálkozzunk, ha nem eszik a hal
A sok-sok kísérletessel eltöltött óra nem volt hiábavaló!

A tíz kérdés megválaszolása után kettő ráadás, meglepetés-blokk várja a nézőket.

Várom a megtisztelő véleményeket, észrevételeket!

A filmből letölthető néhány percet kedvcsinálónak szánom, amely visszaadja a nem hétköznapi horgászat és csodálatos halak kifogásának élményét.

DVD ajánló video:

Írta: Döme Gábor
Fotó: Kátai Róbert
Videó: Kátai Róbert - PR TV produkció

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.